Telefon 518 519 254
Infolinia Płatna Infolinia: 8:00 - 18:00, 7 dni w tygodniu

W samym 2017 roku w Polskim prawie uchwalono
aż 27 100 stron nowych aktów prawnych najwyższej rangi.
Prawdopodobnie żaden polski adwokat
nawet nie zapoznał się z większością nowych regulacji prawnych. 

          Znajomość przepisów w gruncie rzeczy nie jest determinantem bycia dobrym, czy złym adwokatem. Dlatego tak ważna jest specjalizacja prawnika i wybór prawnika, który zna daną dziedzinę nie tylko z książek, lecz przede wszystkim z bogatej praktyki. Można nawet sparafrazować znane powiedzenie, że prawnik do wszystkiego jest prawnikiem do niczego. Należy również pamiętać, że dobry prawnik zna ramy systemu prawnego i zasady jego funkcjonowania, a przede wszystkim wie, gdzie znaleźć przepis, który jest mu na kanwie danego postępowania potrzebny. 
 
Badania Grant Thornton pokazują, że w ostatnim czasie średnio rocznie uchwalane jest od 20 000 do 30 000 stron aktów prawnych. W trzech pierwszych kwartałach 2019 roku opublikowano już 17 400 stron nowych ustaw i rozporządzeń – to aż o 5,9% więcej niż w roku poprzednim. Jest to znacznie więcej niż w okresie, gdy Polska wchodziła do UE i musiała w związku z tym implementować regulacje prawa unijnego do obowiązującego w Polsce porządku prawnego.
 
Tempo postępującej w Polsce biurokracji jest zatrważające. Mamy najbardziej zmienne i nieprzewidywalne prawo w całej Unii Europejskiej. Gdyby każdy obywatel chciał czytać wszystkie nowo uchwalane akty prawne, musiałby poświęcać na to około 3 godzin dziennie. W związku z tym, postępowanie prawne w Polsce często bywa absurdalne. Przez nieustanne nowelizacje przepisów, dziś większość adwokatów nie jest w stanie płynnie poruszać się nawet w obrębie własnej specjalizacji, która wciąż jest kluczem do wysokiej jakości obsługi prawnej i pomyślnego rozwiązania wielu rodzajów spraw.

Błędy popełnione przez niedoświadczonego adwokata
mogą kosztować wiele.

          Pewna kobieta chciała wnieść skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego w sprawie o wpis w księdze wieczystej. Zatrudniła adwokata, czyli profesjonalnego pełnomocnika, jednakże ten popełnił prosty, ale katastrofalny w skutkach błąd. Zamiast 200 zł opłaty sądowej zapłacił jedynie 60 zł, przez co z jego winy minął termin wniesienia skargi kasacyjnej. Pismo źle opłacone zostało zwrócone, a sąd nie mógł go rozpoznać. 
Błąd wynikał z tego, że pełnomocnik źle zrozumiał przepisy ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Adwokat wskazał wprawdzie, że błąd wynikał z całkowitej nowości przepisów i stanowił pomyłkę, która jest rzeczą ludzką. Nieznajomość prawa w żaden sposób nie zwalnia jednak z jego przestrzegania i niestety nie udało się pomyślnie rozwiązać tej sprawy.(postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 26 kwietnia 2007 r. III CZ 22/07).
 
W sprawach karnych niedoświadczeni adwokaci często popełniają błędy w zakresie gromadzenia materiału dowodowego. Przykładem tego jest retencja (zatrzmanie) danych telekomunikacyjnych. Zgodnie z art. 180 w zw. z art. 180c ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne, operator telefoniczny musi przetrzymywać informacje o operacjach telefonicznych (takich jak daty i godziny połączenia oraz czasu jego trwania, rodzaju połączenia, lokalizacji telekomunikacyjnego urządzenia końcowego) przez okres 1 roku. 
 
Pewien adwokat prowadził sprawę o pomówienie mężczyzny o stalking (uporczywe nękanie innej osobę lub poprzez podszywanie się pod nią) i znęcanie się nad kobietą. Pokrzywdzona twierdziła, że podejrzewany wielokrotnie do niej dzwonił i wysyłał wiadomości tekstowe. Obrońca powinien w takim przypadku niezwłocznie złożyć do prokuratury wniosek dowodowy o uzyskanie tych informacji od operatora telekomunikacyjnego. Z uwagi na nieznajomość uregulowań ustawy Prawo telekomunikacyjne, obrońca złożył wniosek zbyt późno, ponieważ upłynął już okres, podczas którego operator telekomunikacyjny jest obowiązany do przetrzymywania informacji o operacjach telefonicznych. Dane te zostały utracone i nie mogły stanowić materiału dowodowego w postępowaniu przygotowawczym. 
 

Trudność w znalezieniu
odpowiedniego adwokata

Nawiązanie współpracy z adwokatem, który będzie posiadał wystarczającą wiedzę, umiejętności i doświadczenie potrzebne do poprowadzenia postępowania z obrębu konkretnej dziedzinie prawa nie jest łatwe. Obecnie, powszechne jest, że wielu adwokatów, chcąc poszerzyć grono klientów, oferuje szerokie spektrum usług. Nie ma realnej możliwości, aby w obliczu tak szybko zmieniających się regulacji prawnych, adwokat był w stanie na bieżąco śledzić jednocześnie nowelizacje prawa karnego, prawa rodzinnego, prawa spadkowego, czy prawa gospodarczego. 
 
Adwokat, który wyciągnie Cię z aresztu, raczej nie sprawdzi się w prowadzeniu spraw z zakresu prawa własności intelektualnej. A specjalista od prawa podatkowego nie zawsze poprowadzi sprawę z zakresu prawa rodzinnego. Skąd więc wiadomo, czy wybrany przez nas adwokat rzeczywiście jest w stanie poprowadzić z sukcesem daną sprawę? Najlepiej wybrać współpracę ze specjalistą, który ma doświadczenie w konkretnej dziedzinie prawa. Adwokatów ogłaszających specjalizację we wszystkim należy omijać z daleka – ich niewiedza i brak doświadczenia mogą być tragiczne w skutkach.

Potrzebujesz pomocy?

Wychodząc naprzeciw potrzebom osób poszukujących profesjonalnego adwokata, połączyliśmy siły i stworzyliśmy jedyną w Polsce Kancelarię Ekspercką, dzięki której nie będziesz musiał podejmować ryzyka związanego z wyborem niedoświadczonego adwokata. Jesteśmy Niezależnymi Adwokatami. Łączy nas wspólny cel – skuteczne rozwiązywanie nawet najtrudniejszych spraw z dziedzin, które są nam najbliższe. Nasza kancelaria skupia wysoko wyspecjalizowanych adwokatów, radców prawnych, psychologów, negocjatorów i innych specjalistów, którzy mogą służyć pomocą w odpowiednim prowadzeniu spraw z naszego zakresu działalności. Więcej na nasz temat przeczytasz TUTAJ. A jeśli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zapraszamy do kontaktu – udzielimy Ci jej niezwłocznie.

Płatna pomoc prawna

Tel. 518519254

Zapraszamy do kontaktu codziennie,
w godzinach 6:00 – 20:00