Telefon 518 519 254
Infolinia Płatna Infolinia: 8:00 - 18:00, 7 dni w tygodniu
30 sierpnia 2019

Posiadanie narkotyków na własny użytek – czy jest karalne?

 

Dawid i Magda wieczorem zakupili na stacji benzynowej tzw. bletki, czyli bibułkę do skręcania papierosów lub skrętów z marihuany. Przy tym dziwnie się śmiali i mówili coś o „trawie”. W kolejce do kasy stali za nimi policjanci „po cywilnemu”, to znaczy bez mundurów. Funkcjonariusze dokonali ich kontroli osobistej[1]. U Dawida znaleziono 10 tabletek ekstazy, a u Magdy 1 gram marihuany.

 

Posiadanie narkotyków na własne potrzeby

Jak wiadomo, narkotyki na własny użytek w Polsce, nawet w niewielkiej ilości, są zabronione (art. 62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, dalej: u.p.n.). Marihuana legalna jest jedynie w wyjątkowych przypadkach, tj. w celach medycznych, przemysłowych, czy do badań (art. 33, 34 i 42 u.p.n).

Najniższa możliwa kara za narkotyki to grzywna, a najbardziej surowa – nawet 10 lat pozbawienia wolności (art. 62 u.p.n.). Oznacza to, że kara za posiadanie narkotyków na własny użytek może być naprawdę dotkliwa.

 

Kara za posiadanie narkotyków na własny użytek

Jak widać, narkotyki na własny użytek w Polsce nie są legalne, a polityka narkotykowa jest bardzo surowa. Istnieje jednak pewien wyjątek, który nieco ją łagodzi.

Płatna pomoc prawna

Tel. 518 519 254

Zapraszamy do kontaktu codziennie,
w godzinach 9:00 – 20:00

Jeśli sprawca przestępstwa posiadania narkotyków:

  1. posiadał je w ilości nieznacznej,
  2. przeznaczone były tylko na jego własny użytek,
  3. a orzeczenie kary byłoby niecelowe ze względu na okoliczności czynu i stopień społecznej szkodliwości,

to prokurator lub sąd mogą umorzyć postępowanie, co oznacza, że sprawca nie poniesie odpowiedzialności, bo jego czyn zostanie uznany za zbyt błahy.  Co ciekawe, prokurator może umorzyć postępowanie nawet już przed jego wszczęciem, choć brzmi to jak paradoks. Może to też zrobić sąd, gdy postępowanie już się toczy. Co jednak ważne, umorzenie to jest fakultatywne i nikt nie ma obowiązku jego zastosowania. Gdy do niego nie dojdzie, wówczas toczy się standardowy proces i zapada wyrok.

 

Marihuana na własny użytek – umorzenie postępowania

Jak można się domyślić, opisane w powyższym punkcie przesłanki są trudne w ocenie. Szczególne wątpliwości budzi określenie „ilość nieznaczna”. Przepisy nie precyzują, jaka dokładnie jest to ilość, a poglądy sądów i autorów publikacji prawniczych na tę kwestię znacznie się różnią. Najbardziej słusznym podejściem wydaje się być koncepcja ilościowo-jakościowa. W tym podejściu bada się, ile porcji narkotyku można przygotować z danej ilości substancji oraz bierze się pod uwagę rodzaj tej substancji. Przykładowo wskazuje się, że chodzi o ilość odpowiadającą doraźnym potrzebom uzależnionego, tj. 1-2 porcje[2].

Dawid z pewnością posiadał zbyt dużo narkotyku. Istnieje jednak szansa, że Magda spełnia tę przesłankę. Marihuana należy do tzw. narkotyków miękkich, a posiadana przez nią ilość wystarczy na nie więcej niż 1-2 porcje. Tabletka ekstazy jest już natomiast bardziej szkodliwym środkiem.

Posiadanie narkotyków na własny użytek oznacza, że sprawca przestępstwa nie zamierzał udzielić ich odpłatnie lub nieodpłatnie innej osobie. Można więc uznać, że Dawid i Magda posiadali narkotyki na własny użytek, gdyż nie złapano ich na próbie podzielenia się towarem. Spełniają więc drugą przesłankę.

Trzecia przesłanka również jest dość nieostra. Za bardziej szkodliwe okoliczności uznaje się np. posiadanie narkotyku w szkole czy na imprezie masowej, aniżeli na ulicy. Jest to jednak również kwestia ocenna i niejednoznaczna.

Z powyższych przesłanek wynika, że Dawid nie powinien liczyć na umorzenie postępowania. Z kolei u Magdy jest to możliwe, choć niepewne. Praktyka prokuratur i sądów jest w tym zakresie różna i zależy zarówno od regionu, np. województwa, jak i osobistych przekonań przedstawicieli organów sprawiedliwości.

 

Wyrok za posiadanie marihuany – co robić?

Warto wspomnieć, że narkotyki na własny użytek w Polsce to częste przestępstwo, popularne nie tylko wśród dorosłych, ale także nastolatków. Często otrzymujemy telefony od naszych zaniepokojonych klientów, którzy mówią: „Mój syn został zatrzymany za marihuanę! Synowi grozi wyrok za marihuanę!”. Niepokój ten jest jak najbardziej uzasadniony – nawet za posiadanie mniej niż 1 grama „trawy” nastolatek może zostać skazany i przez to mieć problemy w dorosłym życiu, np. ze znalezieniem pracy.

Jeśli Państwa dziecko znalazło się w takiej sytuacji, zdecydowanie radzimy nie zwlekać i zasięgnąć pomocy doświadczonego obrońcy. Jako Niezależni Adwokaci codziennie pomagamy w tego typu sprawach i robimy wszystko, aby doprowadzić do umorzenia postępowania i sprawić, by taki błahy występek nie przekreślił szans młodej osoby na start w dorosłość.

 

 

[1] Kontroli osobistej mogą dokonać właśnie, gdy mają uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa, a celem jej jest znalezienie przedmiotów, których posiadanie jest zabronione (art. 15 ust. 1 pkt 5 lit a i b ustawy o Policji).

[2] Wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 4 października 2000 r. sygnatura akt II AKa 161/00

Inne artykuły

Płatna pomoc prawna

Tel. 518519254

Zapraszamy do kontaktu codziennie,
w godzinach 6:00 – 20:00