Pewnego dnia w domu Mikołaja policja przeprowadziła przeszukanie w związku ze sprawą dotyczącą innej osoby. Przypadkiem znaleźli u niego kilka pistoletów gazowych, broń palną i amunicję (art. 263 § 2 k.k.). Został za to skazany na 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata, 2000 zł grzywny i przepadek całej broni.
Mam broń bez zezwolenia
W Polsce coraz więcej osób interesuje się posiadaniem broni. Wynika to m.in. z toczącej się debaty o jej dostępność i rosnącą popularnością łowiectwa oraz stowarzyszeń paramilitarnych. Ponieważ mówimy o przedmiotach szczególnie niebezpiecznych, ustawodawca rygorystycznie traktuje kwestie związane z dysponowaniem bronią i amunicją.
Zgodnie z prawem, przestępstwem jest:
Kara za posiadanie broni palnej
Posiadanie oznacza faktyczne władanie mieniem lub rzeczą. Dla popełnienia przestępstwa nie jest ważne to, przez jaki okres broń była posiadana – może być to nawet krótki czas, o ile sprawca faktycznie miał zamiar nią władać.
Podstawowe kwestie związane z posiadaniem broni palnej i amunicji reguluje ustawa z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji.
Co do zasady posiadanie broni palnej wymaga uzyskania pozwolenia od komendanta wojewódzkiego Policji (art. 9). Wyjątkowo nie jest konieczne pozwolenie na posiadanie broni palnej pozbawionej cech użytkowych, ręcznych miotaczy gazu obezwładniającego, broni pneumatycznej, broni palnej rozdzielnego ładowania wytworzonej przed rokiem 1885 oraz replik tej broni, broni palnej alarmowej o kalibrze do 6 mm czy używanie broni w celach sportowych na strzelnicy (art. 11).
Jak widać, rodzaje broni są różne i często do ustalenia, czy dana jednostka broni wymaga pozwolenia, czy nie, konieczna jest ocena eksperta. W związku z tym w toku postępowania karnego uzyskuje się dowód w postaci opinii z zakresu broni i balistyki laboratorium kryminalistycznego komendy wojewódzkiej policji.
Broń czarnoprochowa – pozwolenie
Ostatnio popularna staje się w Polsce broń czarnoprochowa (np. XIX-wieczne rewolwery), gdyż jest dostępna bez zezwolenia, a mocą niewiele różni się od jej współczesnych wersji.
Czy znajdę broń gazową bez zezwolenia?
Broń gazowa jest bronią palną i wymaga pozwolenia. Czym innym jest ręczny miotacz gazu obezwładniającego. Nie miota on pocisków, tylko rozpyla gaz. Jego posiadanie nie wymaga pozwolenia.
Jak widać, posiadanie choćby kilku sztuk amunicji będących pamiątką po dziadku może skończyć się odpowiedzialnością karną. Wiadomo, że sam fakt skazania znacząco utrudnia życie, zarówno na płaszczyźnie prywatnej, jak i zawodowej. Również pozornie niewinne udostępnienie broni osobie nieuprawnionej odniesie podobny skutek – zdjęcia z bronią na Facebooku na imprezie mogą się więc skończyć bardzo źle dla jej właściciela.
Co jednak istotne, tego rodzaju przestępstwo wymaga wykazania umyślności. Dobry adwokat będzie dążył do wykazania, czy rzeczywiście działanie jego klienta było umyślne, czy opinia biegłego znawcy broni jest poprawna i czy jest możliwość uzyskania łagodniejszej kary. Jeśli potrzebujesz wsparcia, nie czekaj, tylko skontaktuj się z profesjonalistą – zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.