07 lipca 2019

Jazda po alkoholu – co grozi za jazdę po pijanemu?

 

Czterech kolegów wracało do domu z wieczornej imprezy. Sebastian prowadził samochód, mając 1 promil alkoholu we krwi. Jarosław wracał rowerem, mając również 1 promil. Radosław, podobnie jak Sebastian, jechał samochodem, miał jednak 0,3 promila. Zbigniew natomiast prowadził rower, mając 0,3 promila. Który z nich popełnił przestępstwo?

 

Jazda po pijanemu – kiedy jest przestępstwem?

Jazda po pijaku jest przestępstwem wtedy, gdy prowadzi się pojazd mechaniczny, mając co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi lub 0,25 mg w wydychanym powietrzu (art. 178a § 1 k.k., art. 115 § 16 k. k). Pojazdami mechanicznymi są takie, które posiadają silnik lub trakcję, czyli samochody, motocykle czy tramwaje. Prowadzenie musi się odbywać w ruchu lądowym, czyli w miejscach ogólnodostępnych i wykorzystywanych przez nieograniczoną liczbę osób.

Co istotne, aby jazda po pijanemu została uznana za przestępstwo, wcale nie musi wiązać się ze spowodowaniem wypadku. Wystarczy samo prowadzenie po alkoholu, które w praktyce oznacza przejechanie choćby kilku metrów.

Na podstawie powyższych informacji wiemy już, że Sebastian popełnił przestępstwo z art. 178a § 1 k.k., ponieważ samochód jest pojazdem mechanicznym, a 1 promil to więcej niż 0,5 promila.

 

Co grozi za jazdę po alkoholu?

Jazda po pijaku to poważne przestępstwo zagrożone stosunkowo surową karą, która może wynosić nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Wiąże się ona również zakazem prowadzenia pojazdów na okres nawet 15 lat (art. 42 k.k., art. 43 § 1 k.k.).

Natychmiastowa pomoc

Tel. 22 100 47 78

Zapraszamy do kontaktu codziennie,
w godzinach 9:00 – 20:00

Warto mieć jednak na uwadze to, że jazda po alkoholu nie zawsze jest przestępstwem. Gdy nie są spełnione łącznie wspomniane wcześniej warunki, czyli 0,5 promila alkoholu we krwi i prowadzenie pojazdu mechanicznego na drodze ogólnodostępnej, prowadzenie po pijanemu jest jedynie wykroczeniem.

Tak właśnie jest w przypadku pozostałych trzech kolegów: Radosław prowadził pojazd mechaniczny, ale ze zbyt małym stężeniem alkoholu we krwi, a Jarosław i Zbigniew prowadzili pojazdy, które nie były pojazdami mechanicznymi.  W tych przypadkach doszło więc tylko do wykroczeń.

 

Pijany kierowca – jaki mandat?

W przypadku wykroczenia jazda po alkoholu najczęściej kończy się mandatem nie większym niż 500 zł. Jednakże najsurowszą możliwą karą jest w tym przypadku 30-dniowy areszt i zakaz prowadzenia pojazdów na maksymalnie 3 lata (art. 29 § 1 k.w.). Kara taka może być szczególnie dotkliwa dla osób, dla których prawo jazdy jest niezbędne na przykład do wykonywania obowiązków zawodowych.

 

W przypadku, gdy jesteśmy jednak podejrzani o popełnienie przestępstwa związanego z jazdą po pijaku, warto poprosić o pomoc profesjonalnego prawnika. Doświadczony adwokat będzie wówczas dążył do uniewinnienia klienta, a jeśli nie będzie to możliwe, postara się, by sąd uznał prowadzenie po alkoholu za wykroczenie i wymierzył jak najłagodniejszą karę. Jeśli potrzebujesz pomocy w tego rodzaju sprawie, niezwłocznie się z nami skontaktuj.

Inne artykuły

Natychmiastowa pomoc

Tel. 22 100 47 78

Zapraszamy do kontaktu codziennie,
w godzinach 6:00 – 20:00