Jak unieważnić małżeństwo?
Anna i Bolesław zawarli związek małżeński. Po pewnym czasie mąż zaczął się dziwnie zachowywać – stał się agresywny, obrażał i bił żonę. Dopiero wtedy okazało się, że mąż od lat cierpi na chorobę afektywną dwubiegunową, o czym nie poinformował żony. Anna zdecydowała się na zakończenie tego związku.
Grzegorz zerwał kontakt ze swoją pierwszą żoną. Uznał, że nie musi uzyskiwać wyroku rozwodowego i po pewnym czasie zawarł kolejny związek małżeński z inną kobietą.
Ustanie małżeństwa – powody
Prawo przewiduje kilka sposobów ustania małżeństwa:
1) śmierć jednego z małżonków,
2) uznanie jednego z małżonków za zmarłego (art. 29-32 k.c.),
3) rozwód (art. 56 k.r.o.),
4) ustalenie nieistnienia małżeństwa (art. 2 k.r.o.),
5) unieważnienie aktu małżeństwa (art. 39 p.a.s.c.),
6) unieważnienie małżeństwa (art. 17 k.r.o.)
Ustalenie nieistnienia małżeństwa
Małżeństwo można zawrzeć w formie cywilnej lub wyznaniowej. Przesłanki zawarcia małżeństwa, to: odmienność płci nupturientów, jednoczesna obecność przy składaniu oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński, zgodność ich oświadczeń, udział kierownika urzędu stanu cywilnego lub duchownego, zawarcie małżeństwa podlegającemu prawu wewnętrznemu kościoła (przy formie wyznaniowej), sporządzenie aktu małżeństwa (przy formie wyznaniowej).
Niezachowanie choćby jednej z tych przesłanek powoduje, że małżeństwo nie zostaje zawarte – przykładowo w sytuacji, gdy występował nieupoważniony urzędnik lub jednego z małżonków zastępowała osoba niemająca wymaganego pełnomocnictwa. Konieczne jest wówczas wytoczenie powództwa o ustalenie nieistnienia małżeństwa (art. 2 k.r.o.). Nie można tego ustalić przy okazji innej sprawy (np. spadkowej, o alimenty).
Jeśli oświadczenia o zawarciu małżeństwa nie zostały w ogóle złożone, a mimo to sporządzono akt małżeństwa, wówczas właściwy jest inny tryb, tj. unieważnienie aktu małżeństwa (art. 39 p.a.s.c.).
Unieważnienie małżeństwa
Unieważnienie małżeństwa jest konieczne, gdy zaistniała jakaś przeszkoda jego zawarcia. Może być to przeszkoda:
1) wieku (art. 10 § 1 k.r.o.),
2) ubezwłasnowolnienia (art. 11 § 1 k.r.o.),
3) choroby psychicznej lub niedorozwoju umysłowego (art. 12 § 1 k.r.o.),
4) pozostawania w związku małżeńskim (bigamii – art. 13 § 1 k.r.o.),
5) pokrewieństwa (art. 14 § 1 k.r.o.),
6) powinowactwa (art. 14 § 1 k.r.o.),
7) przysposobienia (art. 15 § 1 k.r.o.),
8) oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński były dotknięte wadą w postaci: braku świadomości, błędu, groźby (art. 151 § 1 k.r.o.),
9) zaszła wadliwość pełnomocnictwa (art. 16 k.r.o.).
W takim przypadku konieczne jest wytoczenie powództwa o unieważnienie małżeństwa. W praktyce występuje coraz więcej spraw o unieważnienie małżeństwa z powodu zaburzeń psychicznych. Co istotne, z przedstawionych w sądzie dowodów musi wynikać, że choroba ta istniała już w chwili zawarcia małżeństwa. Zachorowanie już w trakcie małżeństwa nie może powodować jego unieważnienia – dopuszczalny jest jedynie rozwód. Trzeba też ustalić, czy stan osoby chorej zagraża małżeństwu lub zdrowiu przyszłego potomstwa. Powództwo o unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej powinna więc wytoczyć Anna.
Grzegorz nie może jednocześnie pozostawać w dwóch małżeństwach. Musi uzyskać wyrok rozwodowy za pierwsze lub unieważnienie drugiego małżeństwa. Istotne jest to także dla przyszłych spadkobierców. Ponadto popełnił przestępstwo bigamii (art. 206 k.k.).
Unieważnienie małżeństwa – adwokat Warszawa
Zdarza się, że klienci pytają nas: “Czy mogę unieważnić małżeństwo?”, “Jak unieważnić ślub cywilny?”. Informujemy wówczas, że unieważnienie małżeństwa różni się od rozwodu i że jest kilka trybów, w jakich można je uzyskać. W Polsce możliwe jest zarówno unieważnienie małżeństwa cywilnego, jak i wyznaniowego, a uregulowanie prawne tej kwestii bywa istotne – zwłaszcza w odniesieniu do roszczeń o alimenty, kwestii spadkowych czy istnienia wspólnego majątku osób będących w związku małżeńskim.
Jeśli chciałbyś unieważnić związek małżeński, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią. Nasi prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym dokonają analizy Twojego przypadku i doradzą Ci, w jakim trybie mógłbyś starać się o unieważnienie małżeństwa, a także dołożą wszelkich starań, aby Twoja sprawa zakończyła się pomyślnie.