31 stycznia 2020

Cofanie licznika – czy to przestępstwo?

 

Grzegorz, jadąc swoim 15-letnim autem, został zatrzymany do kontroli drogowej. Zdziwił się, gdy policjanci dokonali kontroli przebiegu licznika pojazdu. Ustalili, że był cofnięty aż o 200 000 km. Ingerencja w licznik stanowi przestępstwo. Czy Grzegorz powinien więc mieć powody do obaw?

 

Cofanie licznika – czy to przestępstwo?

Wraz z początkiem 2020 roku serwisy informacyjne zalała fala informacji o zatrzymanych przez policjantów kierowcach z rekordowo przekręconym licznikiem. Dlaczego nagle zrobiło się o tym tak głośno? Stało się tak z dwóch powodów.

Po pierwsze, 25 maja 2019 w życie wszedł art. 306a k.k. będący wynikiem implementacji dyrektywy unijnej w sprawie okresowych badań pojazdów. Przewiduje on odpowiedzialność karną za samowolną manipulację w liczniku przebiegu pojazdu.

Po drugie, z dniem 1 stycznia 2020 weszły w życie przepisy* dotyczące kontroli drogowej dokonywanej przez policjantów i innych funkcjonariuszy. Od teraz co do zasady każdy zatrzymany do kontroli pojazd będzie musiał mieć sprawdzony stan licznika. Odczytane wskazania drogomierza mają być niezwłocznie przesyłane do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

 

Natychmiastowa pomoc

Tel. 22 100 47 78

Zapraszamy do kontaktu codziennie,
w godzinach 9:00 – 20:00

Cofnąłem licznik – co mi grozi?

Przestępstwo to można popełnić na dwa sposoby: poprzez zmianę wskazania drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingerowanie w prawidłowość jego pomiaru. Oznacza to, że odpowiedzialność poniesie np. mechanik samochodowy, który podejmie się cofnięcia licznika lub w inny sposób zakłóci jego prawidłowe funkcjonowanie.

Ponadto odpowiedzialność karną poniesie także osoba zlecająca zmianę lub ingerencję w drogomierz. Najczęściej jest to sam użytkownik pojazdu – czyli, na przykładzie naszego tekstu, Grzegorz. Obie te osoby mogą zostać ukarane karą od 3 miesięcy do aż 5 lat pozbawienia wolności. Jeśli jednak szkodliwość czynu w danym przypadku jest mniejsza, powinien zostać uznany za wypadek mniejszej wagi, za który grozi mniejsza kara w postaci grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat.

 

Cofanie licznika – kara w łagodniejszym wymiarze

Jak widać, za cofanie licznika grożą kary zdecydowanie zbyt surowe jak na czyn, w wyniku którego nikt nie ponosi bezpośrednio szkody. Na szczęście można uzyskać karę łagodniejszą niż więzienie, nawet, gdy nie był to wypadek mniejszej wagi (art. 37a k.k.).

Jeśli sąd uzna, że do przestępstwa doszło, ale sprawca nie był dotychczas karany za przestępstwo umyślne, może on warunkowo umorzyć postępowanie (art. 66 k.k.). Ponadto, nawet jeśli sąd orzeknie pozbawienie wolności do 1 roku, to może zawiesić jej wykonanie (art. 69 k.k.). Co więcej, sam fakt prowadzenia pojazdu z przekręconym do tyłu licznikiem nie oznacza jeszcze, że kierowca popełnił przestępstwo. Trzeba jeszcze udowodnić przed sądem, kto konkretnie zlecił i dokonał manipulacji w liczniku, a to może wcale nie być proste.

 

Dlatego też, jeśli znalazłeś się w takiej sytuacji, niezwłocznie skontaktuj się z naszą kancelarią. Nie ma sensu ryzykować, że czyjś błąd lub manipulacja sprawią, że dostaniesz wyrok, który przekreśli wiele Twoich życiowych szans. Nasi wyspecjalizowani prawnicy pomogą Ci przedstawić przed sądem odpowiednie dowody, abyś mógł uzyskać uniewinnienie lub jak najniższy wymiar kary.

 

*§ 12 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 5 listopada 2019 r. w sprawie kontroli ruchu drogowego

Inne artykuły

Natychmiastowa pomoc

Tel. 22 100 47 78

Zapraszamy do kontaktu codziennie,
w godzinach 6:00 – 20:00